Jaki filtr do wody wybrać
Jaki filtr do wody wybrać?
2 kwietnia, 2020
Zalety odwróconej osmozy
12 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Co jaki czas zmieniać filtr w dzbanku Dafi?

Co jaki czas zmieniać filtr w dzbanku Dafi

Picie wody z kranu ma z całą pewnością wiele zalet- wszak sprawia, iż wodę mamy zawsze pod ręką oraz ogranicza kupowanie wody butelkowanej- a co za tym idzie generuje oszczędności oraz nie powoduje wciąż i wciąż zwiększającej się ilości produkowanego i zużywanego plastiku. Dzbanki filtrujące DAFI stają się więc jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni w gospodarstwach domowych. Jakie są zalety filtrowania wody w dzbankach i jak często należy wymieniać filtr?

Filtruj dla zdrowia!

Na początek ustalmy jedno: kupowanie wody mineralnej lub źródlanej w butelkach to istna rozrzutność. Załóżmy, że codziennie kilkuosobowa rodzina wypije 2-3 butelki takiej wody- codziennie wydajemy więc na nią około 3-4 złote. W skali miesiąca jest to aż 90- 120 złotych i wiele kilogramów niepotrzebnego i szkodliwego dla planety i środowiska plastiku. Co możemy mieć w zamian? Alternatywą może być kupno dzbanka (jednorazowy wydatek rzędu 30-100 złotych i kilkanaście złotych miesięcznie za filtr), którego miesięczna wydajność filtrowania to ponad 200 litrów świeżej, zdrowej i ogólnie dostępnej kranówki.

Dzbanek ma bardzo prostą konstrukcję, która to składa się z dwóch plastikowych zbiorników na wodę. Jeden zbiornik zawiera wodę wlaną wprost z kranu i filtrowaną, a drugi mieści wodę już przefiltrowaną i zdatną do bezpośredniego spożycia. Dzbanki posiadają wymienialne wkłady filtrujące, które składają się z żywicy jonowymiennej oraz z węgla aktywnego. Żywica jonowymienna skutecznie zmiękcza wodę kranową, zaś aktywny węgiel eliminuje z wody szkodliwe substancje chemiczne w tym pochodne chloru i sam chlor. Przefiltrowana woda zyskuje nowe walory smakowe i zapachowe i z powodzeniem można spożywać ją bezpośrednio lub przyrządzać na jej bazie potrawy czy też stosować ją w sprzęcie AGD- żelazka, czajniki, itp.

Węgiel aktywny i żywica to całkowicie podstawowe rodzaje filtrów stosowane w dzbankach DAFI – https://sklep.dafi.pl/produkty/dzbanki-filtrujace.html. Bardziej zaawansowane rozwiązania zawierają także dodatkowe filtry magnezowe, które wzbogacają przefiltrowaną wodę właśnie w magnez.

Jak nietrudno wyliczyć, zakup dzbanka filtrującego zwraca się po około miesiącu- biorąc pod uwagę, że wybraliśmy jeden z najbardziej kosztownych wariantów. Miesięczna filtracja wody to koszt koło 14-16 złotych (cena jednego filtra) plus koszty wody kranowej- znacznie mniej niż woda butelkowana.

Wymiana filtra – jak często?

Marka Dafi rekomenduje, by wymieniać filtry nie rzadziej niż co 4 tygodnie, a więc plus minus co 30 dni. Taka jest właśnie żywotności filtra, który możemy także przeliczyć na ponad 200 litrów wody. Nowy, kupiony filtr należy umieścić w zagłębieniu w dzbanku, które jest przeznaczone właśnie dla filtra i lekko docisnąć. Kolejne kroki to założenie pokrywy dzbanka oraz przefiltrowanie dwukrotnie wody- robimy to przed pierwszym spożyciem. Wodę dla razy filtrujemy i zlewamy (a lepiej- podlewamy nią kwiatki, myjemy nią podłogę). Trzeci krok to ustawienie wskaźnika wymiany filtra- manualnie lub elektronicznie. I to już cała procedura- nalej wody po raz trzeci, poczekaj na przefiltrowanie i ciesz się zdrową i świeżą wodą, która tanio masz zawsze w zasięgu ręki!