unimax-pH+
Wkład węglowy do filtra odwróconej osmozy
16 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Filtr na cały dom a odwrócona osmoza?

filtr-zmiekczajacy

Odwrócona osmoza to metoda filtrowania wody, która wykorzystywana jest zarówno na skalę przemysłową (chociażby do odsalania wody z oceanów) jak i w pojedynczych gospodarstwach domowych. Filtrowanie wody metodą odwróconej osmozy jest bardzo korzystne i wydajne, chcąc jednak montować taką instalację we własnym domu, trzeba mieć świadomość, iż kupno instalacji oraz comiesięczna jej eksploatacja nie należą do najtańszych. Produkty wykorzystujące system odwróconej osmozy kupisz na https://dafi.pl.

Czym jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza jako zjawisko została pierwszy raz zaobserwowana już w 1748 roku, kiedy to duchowny i uczony Jean Antone Nollet zaobserwował proces osmozy przez półprzepuszczalne membrany. Membranę stanowił w tym przypadku świński pęcherz, przez który przepływały cząsteczki wody o niższym stężeniu.

Do dnia dzisiejszego odwrócona osmoza polega na dokładnie tym samym – na filtrowaniu wody przy pomocy półprzepuszczalnej membrany, która przepuszcza niemal krystalicznie czystą wodę, blokując jednocześnie przepływ różnych zanieczyszczeń.

Dzisiejsze systemy filtracji wykorzystujące odwróconą osmozę składają się z kilku komponentów, którymi są różnorakie filtry o innym działaniu. Najprostszy zestaw filtrów zawiera: wkład mechaniczny (przepuszczający cząsteczki o wielkości plus minus 20 mikronów), wkład węglowy, membrana osmotyczna oraz wkład szlifujący. Bardziej rozbudowane zestawy (jednocześnie droższe) mogą posiadać dodatkowy wkład mechaniczny o dużo większej czułości na zanieczyszczenia (do 5 mikronów), mineralizator, wkład bioceramiczny oraz lampę UV.

Tak szeroka oferta producentów pozwala na wybór zestawu dostosowanego do własnych potrzeb każdego klienta. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wybór średnio rozbudowanego zestawu filtrów, który jednak skutecznie oczyszcza wodę i wzbogacenie zestawu o mineralizator, który uzupełnia wodę o ważne dla zdrowia minerały.

Zalety osmozy i eksploatacja

Do zalet używania w domu metody odwróconej osmozy zaliczyć można chociażby dużo większe walory smakowe przygotowywanych na takiej wodzie potraw oraz napojów. Woda jest idealnie odfiltrowana, pozbawiona chloru i wielu metali ciężkich oraz związków chemicznych, co znacznie podwyższa jej walory organoleptyczne. Filtracja umożliwia nam picie wody prosto z kranu, co generuje duże oszczędności- nie trzeba więcej inwestować w wodę z butelek. Woda przepuszczona przez wszystkie ww filtry jest miękka i idealnie zbilansowana, dlatego też świetnie nadaje się do czyszczenia delikatnych powierzchni (np. przecierania okularów), do używania jej w akwariach oraz do podlewania roślin.

Bardzo ważną kwestią przy używaniu filtrów osmotycznych jest dbałość o ich serwisowanie. Serwisowanie to polega na utrzymywaniu instalacji w czystości, na wymianie zużytych filtrów, na konserwacji urządzenia. Wkłady mechaniczne wymieniać należy około co pól roku, wkłady węglowe działają bez zarzutu i w pełni wydajnie nawet jeden rok. Membrana osmotyczna posiada żywotność aż do 5 lat- to bardzo dobrze, gdyż bez wątpienia jest najbardziej kosztowym elementem wymiennym.