Zalety odwróconej osmozy
Zalety odwróconej osmozy
12 kwietnia, 2020
filtr-zmiekczajacy
Filtr na cały dom a odwrócona osmoza?
21 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Wkład węglowy do filtra odwróconej osmozy

unimax-pH+

Odwrócona osmoza to jeden z najbardziej skutecznych oraz najbardziej wydajnych sposobów na czystą, świeżą i zdrową wodę kranową. Technologia ta sprawia, iż popularną wodę kranową możemy pić wprost z kranu, gotować na jej bazie potrawy, a także robić napoje. Odwrócona osmoza ma wiele zalet i wad, a czym w ogóle jest i jak działa?

Jak wygląda proces odwróconej osmozy?

Filtracja wody przez technologię odwróconej osmozy odbywa się na kilku etapach. Właśnie ta wielo-etapowość pozwala na uzyskanie tak czystej i zdrowej wody kranowej. Etapami filtracji na bazie odwróconej osmozy są:

– wstępne filtrowanie mechaniczne,

– filtracja węglowa,

– filtracja na membranie osmotycznej,

– filtracja szlifująca.

Zestawy filtrów wykorzystujących odwróconą osmozę możemy rozbudowywać w oparciu o swoje wymagania i potrzeby, powyższe filtry są absolutną podstawą. Dodatkowo można jeszcze instalować takie elementy jak dodatkowe wkłady mechaniczne filtrujące zanieczyszczenia o różnych rozmiarach (nawet te najmniejsze mające nie więcej niż 5 mikronów), mineralizatory, wkłady bioceramiczne oraz lampy UV. Należy jednak mieć świadomość, iż bardziej rozbudowane urządzenie będzie także droższe- w kupnie jak i w późniejszej eksploatacji.

Wkłady węglowe

Węgiel aktywny ma tę podstawową zaletę, iż cechuje go duża zdolność absorpcji. Co to oznacza? Potrafi przyciągnąć i zatrzymać wiele zanieczyszczeń- zarówno organicznych jak i chemicznych (chlor, herbicydy, pestycydy, metale ciężkie, fenole, detergenty, bakterie, niektóre związki rakotwórcze). Zanieczyszczenia ta najprościej mówiąc przyczepiają się do cząsteczek węgla i pozostają na jego powierzchni nie przedostając się powtórnie do wody. Innym walorem węgla jest to, że bardzo podnosi on walory smakowo- zapachowe przefiltrowanej wody. W urządzeniach filtrujących wkłady węglowe montowane są przed membraną osmotyczną lub tuż za nią- jak tzw. wkłady szlifujące.

Węgiel aktywny we wkładach węglowych jest najczęściej w dwóch formach: albo jest to granulat albo blok węglowy. Substancje organiczne i chlor są najlepiej wychwytywane poprzez węgiel w formie granulatu. Minusem granulatu jest to, iż może on pylić, dlatego też filtrem, który powinien być montowany za filtrem węglowym w formie granulatu musi być filtr mechaniczny (do odfiltrowania pyłu).

Filtr w postaci bloku węglowego to nic innego jak tylko sprasowany węgiel bitumiczny. Świetnie wyłapuje mniejsze cząsteczki mechaniczne, lecz jego minusem jest mniejsza wydajność wynikająca z tego, iż zanieczyszczenia sedymentacyjne mogą dość szybko zapchać blok węglowy.

Zdecydowanie najlepiej z wieloma zanieczyszczeniami radzi sobie węgiel aktywny pozyskiwany ze spalanych łupin kokosa. To rozwiązanie i wydajne, i naturalne. Ten rodzaj węgla posiada bardzo dużą powierzchnię filtracyjną, co zdecydowanie jest największym jego plusem. Węgiel z łupin kokosa jest w stanie ograniczyć stężenie toksycznych związków organicznych takich jak choćby leki czy pestycydy.