Co jaki czas zmieniać filtr w dzbanku Dafi
Co jaki czas zmieniać filtr w dzbanku Dafi?
8 kwietnia, 2020
unimax-pH+
Wkład węglowy do filtra odwróconej osmozy
16 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Zalety odwróconej osmozy

Zalety odwróconej osmozy

Proces odwróconej osmozy to jedna z metod filtrowania wody kranowej, która zapewnia nam niemal krystalicznie czystą i zdrową wodę. Taką wodę możemy bezpośrednio pić, prosto z kranu- bez obaw, iż może być ona niesmaczna. Wręcz przeciwnie- dobra filtracja wody bardzo znacząco podnosi jej walory smakowe i zapachowe, a nam nie pozostaje nic innego jak tylko cieszyć się zawsze czystą i świeżą wodą prosto z kranu.

Czym jest system odwróconej osmozy?

Jeżeli zależy nam, by w swoim gospodarstwie domowym stosować najwyższy technologicznie stopień filtrowania wody, powinniśmy wybrać sposób jakim jest odwrócona osmoza. W warunkach domowych proces ten wykorzystywany jest jedynie do filtrowania wody pitnej, na skalę przemysłową wygląda to dużo bardziej skomplikowanie.

Historia osmozy sięga 1748 roku, kiedy to naukowiec Jean Antone Nollet zaobserwował proces osmozy przez półprzepuszczalne membrany. Membraną był dla Jeana pęcherz świni, przez który (jak zauważył uczony) przepływają cząsteczki wody o niższym stężeniu. Pierwszą syntetyczną membranę półprzepuszczalną stworzono niemal 100 lat później. Rok 1959 przyniósł odkrycie, iż proces naturalnej osmozy da się odwrócić, a dzięki temu usunąć z wody zawarte w niej zanieczyszczenia. W tym czasie wynaleziono odpowiednią, syntetyczną membranę z octanu celulozy. Membrana była asymetryczna, porowata, posiadała grubsze podłoże, a przez nią przedostawała się jedynie czysta, w pełni przefiltrowana woda.

Dziś metodę filtracji wody przez odwróconą osmozę stosuje się dość powszechnie, a znajduje ona zastosowanie m.in:

– w miastach, które zostały pozbawione słodkiej wody, a leżą blisko oceanów,

– do oczyszczania i zatężania ścieków przemysłowych,

– w domowych kuchniach, restauracjach, kawiarniach, hotelach jako system uzdatniania wody do celów spożywczych,

– w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym oraz w przemyśle zbrojeniowym,

– na pokładach statków kosmicznych i okrętów podwodnych.

Zalety odwróconej osmozy

Filtry stosujące metodę odwróconej osmozy mają bez wątpienia wiele plusów. Szukając rozwiązania do filtracji wody kranowej na potrzeby swojego gospodarstwa domowego ocenić należy, czy odwrócona osmoza sprawdzi się także w naszym domu. Do niewątpliwych zalety tego rozwiązania zalicza się:

– poprawę smaku i zapachu przygotowywanych na przefiltrowanej wodzie napojów oraz potraw,

– możliwość picia wody prosto z kranu,

– generowanie dużych oszczędności (płacimy jedynie za wodę kranową, nie musimy kupować wody w butelkach),

– możliwość czyszczenia wodą z osmozy delikatnych powierzchni (np. szkieł okularowych),

– eliminację z wody szkodliwych fluorków oraz chloru, zmiękczanie wody,

– świetne walory wody, która po przejściu przez membranę jest idealna do stosowania jej w akwariach oraz do podlewania kwiatów.

Dzisiejsza technologia pozwala na instalowanie urządzeń odwróconej osmozy z tzw. mieszaczem. Umożliwia to brak potrzeby dodawania do wody minerałów.  Wbudowany mieszacz pozwala na regulację ilości minerałów naturalnie występujących w wodzie surowej. Uzyskujemy wodę pełną wapnia, magnezu, potasu.